^Ugrás az elejére

  • 1 Magyar Numizmatikai Társulat
    „A Társulat célja az érmészet, különösen hazai érmészetünk tudományos művelése, az éremgyűjtésnek s az érmészetnek, ennek szépművészeti szempontból is, előmozdítása, s a tárgy iránt érdeklődők között az érintkezés fenntartása és fejlesztése.” Hiszen „...hány korszaka van hazánk történetének, amelyből alig maradt ránk más adat, mint néhány kis pénz s egy-egy érem, s ezen az alapon épül fel ama korszak politikájának és kultúrájának története." Ezért kívánjuk „...e tudományt az őt megillető magas polcra helyezni, az iránta való érdeklődést új életre kelteni.”
  • 2 Könyvkiadás...
    A Magyar Numizmatikai Társulat alapvető célja a numizmatika tudományos művelése, fejlesztése, eredményeinek előmozdítása és ismertetése. Ennek a célnak az eléréséhez az egyik legfontosabb eszköz a folyóiratok és egyéb kiadványok megjelentetése, mely tevékenységgel a Társulat az adott kor tudományos numizmatikai eredményeit teszi közkinccsé. Kiadványaink zászlóshajója az 1902 óta megszakítás nélkül megjelentetett, külföldön is ismert és elismert Numizmatikai Közlöny, mely hosszabb és rövidebb tanulmányokat, anyagközléseket és nem utolsó sorban a magyar vonatkozású numizmatikai bibliográfiát teszi közzé.
  • 3 Kirándulások...
    A társulati élet szerves részei a tanulmányi kirándulások, melynek több mint 100 éves hagyománya van. Ezek a kirándulások keretében a numizmatikához köthető városokat, pénzverdéket, és más építészeti, művészeti alkotásokat keresünk fel.
  • 4 Könyvtár...
    A Magyar Numizmatikai Társulat könyvtára a tudományág hazai egyetlen önálló, tudományos, nyilvános szakkönyvtára. Közel 20 000 kötetes könyvtárunk tárháza lett mindazon könyvekben, folyóiratokban, árverési katalógusokban és egyéb nyomtatványokban, dokumentációs anyagokban fellelhető információknak, amelyek mind a numizmatika tudományát legmagasabb szinten művelők, mind az éppen kezdő gyűjtők, vagy akár csak alkalmi érdeklődők számára fontosak lehetnek...
  • 5 Éremkiadás...
    A Magyar Numizmatikai Társulat Létesítő Okiratában is megfogalmazott feladatai közé tartozik, hogy érmeket veret és bocsát ki. Ennek szellemében a Társulat jubileumi-, emlék-, jutalom- és tagsági érmeket ad ki, s ennek kiemelkedő jelentőséget tulajdonít, hiszen a kiadványok mellett a kiadott érmek állítanak maradandó tárgyi emléket a működésének, illetve azoknak a személyiségeknek, akik kiemelkedő munkájukkal tevékenységében múlhatatlan érdemeket szereztek. Ezeket az alkotásokat az adott kor legnevesebb éremművészei készítik, akik maguk is tevékenyen részt vesznek a Társulat életében, és ezzel fejezik ki a Társulat és céljai iránti megbecsülésüket.

  

Megjelent

Soltész Ferenc Gábor - Tóth Csaba - Pálffy Géza: Coronatio Hungarica in Nummis

című könyve.

A kötet megjelenése december végére várható.

coronatio hungarica in nummis

Amikor kereken száz esztendővel ezelőtt, 1916. december 30-án a budavári Mátyás-templomban IV. Károly fejére helyezték a Szent Koronát, a népes vendégseregből még senki sem sejthette, hogy az utolsó magyar királykoronázáson vesz részt, sőt néhány évtizeddel később maga a királyság intézménye is megszűnik Magyarországon. A nevezetes esemény indította arra Gohl Ödönt, a Magyar Nemzeti Múzeum Érem- és Régiségtárának tudós numizmatikusát, hogy – több mint négyszáz évre visszatekintve – összegyűjtse és közreadja a magyar uralkodókoronázások numizmatikai emlékanyagát. Az utolsó magyar királykoronázás centenáriumára készülve a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetében 2012 nyarán alakult „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport egyik kiemelt célja éppen az uralkodói reprezentáció ezen nevezetes tárgycsoportja, a koronázási éremanyag katalógusának az elkészítése volt, főként a nagy előd alapmunkája nyomdokain haladva. A közel fél évtizedes intenzív múzeumi és levéltári kutatás eredménye jelen kötetben öltött testet, amely az 1508 és 1916 közötti időszak 24 király, királynő és királyné megkoronázása kapcsán kibocsátott koronázási érmek és zsetonok részletes katalógusát tárja az olvasók elé, bőséges történeti háttéranyaggal kibővítve. A Magyar Nemzeti Múzeummal közös kiadásban napvilágot látott kiadvány közel ezer színes fényképpel illusztrálva nyújt páratlan betekintést az újkori magyar uralkodókoronázások históriájába, egyszersmind az azokra készült érmek különleges kincsestárába.


Copyright © 2013-2020. Magyar Numizmatikai Társulat   All Rights Reserved.