^Ugrás az elejére

  • 1 Magyar Numizmatikai Társulat
    „A Társulat célja az érmészet, különösen hazai érmészetünk tudományos művelése, az éremgyűjtésnek s az érmészetnek, ennek szépművészeti szempontból is, előmozdítása, s a tárgy iránt érdeklődők között az érintkezés fenntartása és fejlesztése.” Hiszen „...hány korszaka van hazánk történetének, amelyből alig maradt ránk más adat, mint néhány kis pénz s egy-egy érem, s ezen az alapon épül fel ama korszak politikájának és kultúrájának története." Ezért kívánjuk „...e tudományt az őt megillető magas polcra helyezni, az iránta való érdeklődést új életre kelteni.”
  • 2 Könyvkiadás...
    A Magyar Numizmatikai Társulat alapvető célja a numizmatika tudományos művelése, fejlesztése, eredményeinek előmozdítása és ismertetése. Ennek a célnak az eléréséhez az egyik legfontosabb eszköz a folyóiratok és egyéb kiadványok megjelentetése, mely tevékenységgel a Társulat az adott kor tudományos numizmatikai eredményeit teszi közkinccsé. Kiadványaink zászlóshajója az 1902 óta megszakítás nélkül megjelentetett, külföldön is ismert és elismert Numizmatikai Közlöny, mely hosszabb és rövidebb tanulmányokat, anyagközléseket és nem utolsó sorban a magyar vonatkozású numizmatikai bibliográfiát teszi közzé.
  • 3 Kirándulások...
    A társulati élet szerves részei a tanulmányi kirándulások, melynek több mint 100 éves hagyománya van. Ezek a kirándulások keretében a numizmatikához köthető városokat, pénzverdéket, és más építészeti, művészeti alkotásokat keresünk fel.
  • 4 Könyvtár...
    A Magyar Numizmatikai Társulat könyvtára a tudományág hazai egyetlen önálló, tudományos, nyilvános szakkönyvtára. Közel 20 000 kötetes könyvtárunk tárháza lett mindazon könyvekben, folyóiratokban, árverési katalógusokban és egyéb nyomtatványokban, dokumentációs anyagokban fellelhető információknak, amelyek mind a numizmatika tudományát legmagasabb szinten művelők, mind az éppen kezdő gyűjtők, vagy akár csak alkalmi érdeklődők számára fontosak lehetnek...
  • 5 Éremkiadás...
    A Magyar Numizmatikai Társulat Létesítő Okiratában is megfogalmazott feladatai közé tartozik, hogy érmeket veret és bocsát ki. Ennek szellemében a Társulat jubileumi-, emlék-, jutalom- és tagsági érmeket ad ki, s ennek kiemelkedő jelentőséget tulajdonít, hiszen a kiadványok mellett a kiadott érmek állítanak maradandó tárgyi emléket a működésének, illetve azoknak a személyiségeknek, akik kiemelkedő munkájukkal tevékenységében múlhatatlan érdemeket szereztek. Ezeket az alkotásokat az adott kor legnevesebb éremművészei készítik, akik maguk is tevékenyen részt vesznek a Társulat életében, és ezzel fejezik ki a Társulat és céljai iránti megbecsülésüket.

  

MEGHÍVÓ

a Magyar Numizmatikai Társulat

2025. február 18-án, kedden 18 órakor

a Társulat helyiségében tartandó előadására, amelyet

Gálvölgyi Orsolya

 

Éremleletek a tizenöt éves háború korából

 címmel tart.

 

Az előadásra vendégeket is szeretettel várunk.

Az előadás megtekintéséhez kattintson ide: http://www.galileowebcast.hu/live

Az éremleletek elrejtésének több oka is lehet, de már a 19. századtól kezdődően igyekezték a háborús konfliktusok jelentőségét hangsúlyozni. De vajon ez mennyire helytálló? A Magyar Királyság területén az 1520 és 1699 közötti időszakban a legtöbb éremleletet a tizenöt éves háború időszakára (1593 – 1606) keltezhetők. Előadásomban a Nyugat-Magyarországon, továbbá Közép- és Észak-Dunántúlon elrejtett leleteken keresztül vizsgálom meg azt, hogy milyen összefüggések fedezhetők fel a háború és a leletek elrejtése között, illetve a leletekben hogyan érhető tette a háború gazdasági és pénzügyi hatásai.

1.kép: Báthory István lengyel király (1576 – 1587) szóstak típusú érme az Erdélyi bástyából előkerült török kori éremleletből

2025feb

Copyright © 2013-2020. Magyar Numizmatikai Társulat   All Rights Reserved.