Király Csaba József: Egykori most határon túli magyar vármegyék és települések numizmatikai emlékei 1800–1944. Érmek, plakettek, domborművek, kitüntetések, jelvények bárcák és néhány ma már nem létező, vagy újrafelállított emlékmű, szobor. Szerzői magánkiadás, Budapest, 2020. 173 oldal, illusztrált.
A szerző több éve végez kutatómunkát és publikációs tevékenységet a történelmi Magyarország Trianonban elcsatolt területein 1800 és 1944 között kiadott érmek, plakettek, jelvények, bárcák feldolgozása terén. Munkája eredményének első részét 2020-ban jelentette meg könyv formájában. A kötet a Délvidékhez kapcsolódó, 1800 és 1944 között kiadott numizmatikai, továbbá és kis részben falerisztikai, valamint néhány köztéri alkotás bemutatását tartalmazza. (A következő kötetek Erdély, Felvidék, Kárpátalja, Várvidék hasonló tematikájú művészi alkotásait tervezi bemutatni.)
A Délvidéket bemutató kötet is három fő részre tagolódik: Vajdaság, Horvát–Szlavónország és Fiume. Ezeken a fejezeteken belül abc-sorrendben kereshetők ki az egyes települések, vármegyék vagy esetleg nagyobb területi egységre vonatkozó tematikák. Ha valaki megértette a könyv szerkesztési logikáját, elég nagy biztonsággal tud keresni benne. Ezt megkönnyíti a kötet végén található helymutató is. Az érmekről, plakettekről, bárcákról, jelvényekről pontos leírás olvasható a könyvben, tartalmazva a készítés évét, szerzőjét, méretét, anyagát, az elő- és hátlap leírását, valamint a vonatkozó szakirodalom megjelölését.
Az egyes műleírások és a hozzájuk kapcsolódó ismertetések révén a könyv lapjain a magyar múlt hajdani emlékei mellett korrekten bemutatásra kerülnek az adott terület vagy település más nemzetiségeihez kötődő vonatkozások is. Király Csaba József kötete egyszerre értékmentő és értékteremtő vállalkozás.
A szerző könyve kultúrtörténetileg is hasznos vállalkozás és bizonyára hasznos segédanyag lesz az éremgyűjtők és a numizmatika iránt érdeklődők számára.
A szép kivitelű, kemény borítójú kötetet szövegét jól egészítik ki a színvonalas színes műtárgyfotók (nagy részüket Csóka Zsuzsa és Király Levente készítette). A könyvet bibliográfia, művész- és helymutató zárja.
P. L.